wtorek, 8 października 2013

JAK ZOSTAĆ TRENEREM - INSTRUKTOREM SZKOLENIA PSÓW?


Coraz częściej trafiają do mnie osoby, które chciałyby pracować jako instruktor szkolenia psów. Postanowiłam zatem napisać w kilku słowach, na co należy zwrócić uwagę, aby taki zawód móc wykonywać. 

Przede wszystkim, niestety, w Polsce nie trzeba spełnić żadnych wymogów formalnych, aby otworzyć ośrodek szkolenia psów. Oznacza to mniej więcej tyle, że każda osoba, która założy działalność gospodarczą może nazywać się instruktorem czy trenerem szkolenia psów. Jednak rynek szybko weryfikuje osoby, którym brakuje odpowiednich kompetencji. Klienci coraz częściej wybierając ośrodki szkoleniowe sprawdzają dokładnie kadrę, a także przychodzą, aby zobaczyć jak prowadzone są zajęcia.
Jest kilka możliwości nabycia stosownych kwalifikacji. Można starać się o uprawnienia Związku Kynologicznego, zdobyć niezbędne umiejętności na własną rękę lub udać się na kurs do jednej z prywatnych instytucji oferujących kursy trenerskie lub instruktorskie.

Aby otrzymać licencję ZKwP należy być członkiem co najmniej z 3 letnim stażem oraz mieć minimum 2 lata potwierdzonej pracy społecznej przy szkoleniach organizowanych przez Związek. Ponadto trzeba samodzielnie wyszkolić psa, w zależności od tego, w czym się chcesz specjalizować (wyciąg z regulaminu ZKwP):

 • ·         Instruktorzy psów towarzyszących:
  - samodzielne wyszkolenie psa w zakresie PTT-
  1 z oceną minimum dobrą;
 • ·         Instruktorzy psów obrończych:
  - samodzielne wyszkolenie psa w zakresie IPO-
  2 z oceną minimum dobrą;
 • ·         Instruktorzy agility:
  - uzyskanie z psem awansu do klasy A-3;
 • ·         Instruktorzy pracy psów pasterskich:
  - samodzielne wyszkolenie psa do egzaminu PPP-1 (praca psa pasterskiego klasaI)
Pełny regulamin ZKwP znajdziesz na stronie: www.zkwp-szkolenia.pl

Jak to wygląda od strony praktycznej?

Według mnie warto najpierw zacząć od nabycia niezbędnej wiedzy, którą znajdziesz w książkach, Internecie, różnego rodzaju kursach. Kolejna rzecz to wyszkolenie swojego psa. Idąc na zajęcia do ośrodka szkolenia psów (tu znajdziesz artykuł o tym, jak wybrać dobry ośrodek) możesz nauczyć się różnych technik szkolenia oraz obserwować pracę instruktorów. Postaraj się o staż w ośrodku szkolenia psów, w którym metody pracy nie są sprzeczne z twoją etyką/poglądami. Zgłoś się na wolontariat w schronisku dla zwierząt. Bierz psy na spacer, szkol je pod okiem instruktora, a następnie samodzielnie. Rozmawiaj z ludźmi, którzy adoptują zwierzęta. Spróbuj przekazać im niezbędną wiedzę i nauczyć ich ćwiczeń, których nauczyłeś adoptowanego przez nich psa. Pamiętaj, że miłość do zwierząt jest niezbędna, aby mieć powołanie do tego zawodu, jednak przede wszystkim pracujesz z ludźmi ucząc ich, jak mają postępować ze swoimi psami. Warto pomyśleć o studiach, które ułatwią ci przyszłą komunikację z klientami, np. pedagogika, psychologia. Dobry instruktor szkolenia psów to nauczyciel, który pokazuje jak wyszkolić psa, ale przede wszystkim przekazuje wiedzę, dzięki której każdy właściciel psów będzie mógł samodzielnie radzić sobie z psem po ukończonym kursie.

Jeśli interesuje cię konkretny sport, jeździj na zawody, szkolenia, warsztaty, seminaria, obozy … Obserwuj kogoś, kto jest dla ciebie autorytetem, ucz się od niego. Naucz swojego psa wszystkiego, czego chcesz go nauczyć, bierz udział w zawodach, egzaminach.

Oprócz wiedzy, którą musisz posiadać, dużo ważniejsza jest praktyka. Im więcej psów wyszkolisz, z iloma więcej problemami się zmierzysz, tym łatwiej będzie ci pracować w przyszłości z psami swoich klientów.

Wybierając placówkę oferującą kurs instruktorski zwróć uwagę na to ile jest zajęć praktycznych. Dowiedz się, czy będziesz pracować tylko ze swoim psem, czy także z innymi. Sprawdź kwalifikacje instruktorów prowadzących. Zapytaj o możliwość zobaczenia ich pracy. Same zdjęcia, czy filmy na YouTube to za mało, aby ocenić czyjeś kompetencje. 

Myślę, że warto jeszcze nawiązać do zarobków. W artykule na stronie Gazety Krakowskiej możemy przeczytać, że "szkoleniowiec zarabia średnio 1500-8000 zł miesięcznie lub 30-50 zł za godzinę pracy". Jest w tym trochę prawdy. Jako instruktor szkolenia psów możesz zarobić nawet 20-200 zł za godzinę. Wszystko zależy od tego jak liczna jest grupa i jaka jest struktura kursu. Jednak praca szkoleniowca to zwykle ok. kilku godzin tygodniowo. Jest to idealna praca dla osób, które szukają dodatkowego zajęcia popołudniami lub w weekendy połączonego z pasją. W miarę upływu czasu i budowy własnej marki, zarobki mogą wzrosnąć do tego stopnia, żeby porzucić pracę na etacie i móc się temu zajęciu w pełni poświęcić.

Na koniec jeszcze kilka wskazówek. Nie wystarczą praktyczne umiejętności pracy z psami. Jeśli chcesz zostać instruktorem szkolenia psów zastanów się, czy masz do tego odpowiednie predyspozycje. Kandydat na dobrego szkoleniowca:
 • Kocha zwierzęta
 • Potrafi szybko nawiązać dobre relacje z psami
 • Jest komunikatywny
 • Cechuje się pewnością siebie
 • Potrafi dogadać się z każdym człowiekiem
 • Zdobywa szybko zaufanie ludzi i zwierząt
 • Odczuwa chęć pomocy innym ludziom i ich psom
 • Jest spokojny i cierpliwy
 • Jest świetnym nauczycielem i uczniem
 • Potrafi przemawiać do publiczności
 • Pasjonuje się szkoleniem i/lub sportami kynologicznymi
 • Ma chęć do ciągłego poszerzania swojej wiedzy

Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę i nabyć praktyczne umiejętności pracy z psami zapraszam do zapoznania się z organizowanymi przez nas na kursami instruktorskimi 


Jak zwykle mile widziane wszelkie pytania i uwagi. Zapraszam do komentowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz