piątek, 5 kwietnia 2013

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?

Komentarz do artykułu Dziecko i pies - zasady bezpieczeństwa w domu zainspirował mnie do uzupełnienia jego treści. Postaram się zatem pokrótce udzielić kilku wskazówek, jak przygotować psa na przyjście na świat nowego członka rodziny. 
Pojawienie się dziecka w domu może wywołać niemałą rewolucję ;-) Do zmian, które nastąpią po wyjściu mamy ze szpitala i w całym „nowym” dla wszystkich domowników etapie życia, należy psinę przyzwyczajać już podczas ciąży. Warto powtórzyć z psem podstawowe komendy, zwłaszcza „zostaw” i  „zostań”, by mieć pewność, że kontrolujemy jego zachowanie. Dziecko wprowadza do mieszkania nowości, których Twój kudłaty przyjaciel wcześniej nie widział, nie słyszał, nie czuł. Warto zatem oswajać go z płaczem niemowlęcia (nagrania), wyglądem małego człowieczka (świetnie sprawdza się tutaj lalka, którą można nosić, przewijać, mówić do niej, przytulać), jego zapachem. Oswajanie z zapachem możliwe jest dopiero po narodzinach potomka, gdy mama leży jeszcze w szpitalu. To ważny etap. Należy zabrać śpioszki lub zabawkę nasączoną zapachem dzidziusia i zapoznać z nim psa. Aby wzbudzić w czworonogu pozytywne skojarzenia, każde wprowadzenie nowości (włączenie nagrania, pokazanie lalki, wąchanie śpioszków) nagradzaj smakołykami.
Kiedy rodzi się dzidziuś, rodzice przez pierwsze tygodnie całą swoją uwagę skupiają na nim. Rzucenie psa na głęboką wodę w tej sytuacji i odizolowanie go od was może źle wpłynąć na wasze wspólne relacje, a także na relacje Twojego pupila z nowonarodzonym członkiem rodziny.  Jeśli pamiętasz o ćwiczeniu komend i masz kontrolę nad psem, pozwól mu uczestniczyć we wszystkim, co robicie – kąpanie dziecka, usypianie itp. Jeśli pies dobrze się zachowuje a bierze udział w wykonywaniu danej czynności pierwszy raz pamiętaj, by go nagrodzić i wzbudzić w nim miłe skojarzenie. I pamiętaj! Mimo, że ufasz swojemu pupilowi i nigdy nie przejawił on najmniejszych oznak agresji, NIGDY nie zostawiaj go samego z niemowlęciem.
Pamiętaj, by odrobaczać swojego pieska. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, że poliże on maluszka. To nic strasznego i pamiętaj, by nie karcić go za to, jednak lepiej mieć pewność, że w zaistniałej sytuacji dzidziuś nie zarazi się pasożytami.
Jeśli pominęłam coś ważnego lub masz inny pomysł, w jaki sposób można pomóc pupilom w zaakceptowaniu nowego członka rodziny, umieść uwagę w komentarzu. 

2 komentarze:

  1. super! dziękuję za artukuł :) ja póki co ciąży nie planuję, ale już wiem co jak psiaka przyzwyczajać, a to spory pies także będę musiała się przyłożyć. Szczególnie musze ją nauczyć nieskakania. Bo jak wchodziłam do domu z malutkim chrześniakiem na rękach to psina z ciekawości zaczęła tak po mnie skakać, że myślałam, że mi serducho gardłem wyjdzie ze strachu a opanować się jej nie dało:/ będziemy jakoś ćwiczyć, pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. a jak postępować gdy w domu jest już małe dziecko (8 m.) a pies dopiero dołączy do rodziny? czyli najpierw dziecko potem pies

    OdpowiedzUsuń