czwartek, 4 kwietnia 2013

Dziecko i pies – zasady bezpieczeństwa w domu.W naszej rodzinie, czy to bliższej, czy dalszej, każdy miał czworonoga. Niektórzy nawet więcej niż jednego, do tego gromadę kotów, chomików, kanarków… Jednak to psiakom poświęcaliśmy zazwyczaj najwięcej uwagi.  Zabawa z nimi była na porządku dziennym, także spacery, mimo, że często to pies wychodził z nami, a nie my z nim Razem z mlekiem matki wyssaliśmy także zasady, którymi przyjaźń między nami (rodzeństwem, kuzynostwem) a futrzakami się kierowała. Doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z faktu, że kiedy pies je nie podchodzimy do miski, nie kładziemy się na jego legowisku i nie wyciągamy go stamtąd siłą, kiedy wypoczywa. Wiedzieliśmy, że pupila nie ciągnie się za ogon, nie pozwalaliśmy gryźć mu naszych rąk i ubrań. Wiedzę tę przekazałam także swoim córkom, tak jak moi bracia ich dzieciom, kuzyni swoim…  Obserwując jednak swoich bliższych i dalszych znajomych, czytając artykuły w gazetach czy w sieci, a niejednokrotnie nawet przeglądając portale społecznościowe i umieszczona na nich zdjęcia i wpisy widzę, że dzieci, albo raczej ich rodzice, nie wiedzą, gdzie kończy się zabawa, a zaczyna trauma dla psa lub, co gorsza – niebezpieczeństwo dla dziecka. Jeśli masz psa i dziecko pod jednym dachem (bez względu na wiek każdego z nich) lub zamierzasz go kupić, pamiętaj, aby porozmawiać z potomkiem i przekazać mu pewną elementarną (przynajmniej podstawową) wiedzę na temat potrzeb, zachowań i rozumienia świata przez psa.
Podstawowe zasady, o których musisz pamiętać to:

 • Zawsze nadzoruj zabawę i każdy kontakt twojego dziecka z psem.
Zarówno dzieci jak i psiaki nie są w stanie podczas zabawy skoordynować dobrze swoich ruchów. Do tego dochodzi masa ciała i gotowy wypadek (jeśli pies jest mocnej budowy może niechcący uszkodzić brzdąca lub jeśli rasa twojego pupila należy do tych niewielkich to skutek może być odwrotny).
 •  Nie pozwól, by dziecko nosiło psa na rękach.
Jeśli zdarzy się sytuacja, że twoja pociecha nieoczekiwanie upuści czworonoga lub wyrządzi mu krzywdę może tym samym wywołać jego niechęć lub nawet wrogość  do siebie.
 •   Uważaj, gdy pies spożywa posiłek.
Pilnuj, by dziecko nie zbliżało się do jedzącego psa, nie zabierało mu miski, nie wyciągało, nie odciągało psiaka od posiłku. Pozwól natomiast, by od początku obecności pupila w domu twoje dziecko pomagało ci w przygotowywaniu posiłków dla niego oraz by karmiło włochatego przyjaciela z otwartej rączki (w twojej obecności). Takie karmienie z ręki może być dobrą zabawą dla malucha i pierwszą lekcją posłuszeństwa dla psa.
 • Naucz dziecko, by nie zaczepiało śpiącego na swoim posłaniu psa.
Legowisko czworonoga to miejsce, które ma zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. 
 • Pamiętaj, by przypominać maluchowi, by nie ciągnął psa za uszy, ogon, nie drażnił go.
Jeśli pies będzie podczas zabawy odczuwał ból jego reakcja będzie podobna do tej, która może wystąpić podczas upuszczenia go na podłogę (patrz pkt.2).
 • Dziecko nie powinno odbierać psu jego zabawek, nie powinno biegać za nim, gdy ten skradnie jakiś przedmiot.
 • Wpajaj dziecku szacunek i empatię wobec wszystkich zwierząt, nie tylko psów.
Respektowanie potrzeb czworonoga jest dla dziecka także nauką szacunku i wrażliwości w stosunku do ludzi. 
 • Nauki nie wymagają jedynie dzieci. Pamiętaj, by również psa przygotować do obecności dzieci.
 Naucz go przynajmniej podstawowych komend jak zostaw, puść, nie wolno, na miejsce. Nie pozwalaj, by podczas zabawy podgryzał dzieci, biegał za nimi, wskakiwał na nie.
Jeśli pominęłam coś ważnego lub masz jakieś uwagi dotyczące zasad bezpieczeństwa psa i dziecka w domu proszę umieść je w komentarzu.

2 komentarze:

 1. Co racja to racja. Ile razy jest tak, że rodzice pozwalają dzieciom na zaczepianie ich czworonoga, nie biorąc pod uwagę, tego że pies może w którymś momencie się zdenerwować. A jak się coś stanie to cala wina leży po stronie pupila..

  Ale co jeśli pies już jest, a nowy domownik ma się dopiero pojawić? Co robić aby psiak zaakceptował nowego maluszka?

  OdpowiedzUsuń
 2. W odpowiedzi na komentarz zapraszam do lektury kolejnego artykułu http://psy-expert.blogspot.com/2013/04/jak-przygotowac-psa-do-pojawienia-sie.html
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń