piątek, 1 marca 2013

Obroża uzdowa - przyzwyczajanie psa.



Dopasowanie rozmiaru

Obroża uzdowa nie powinna uciskać psa czy zachodzić mu na oczy. Nie może być za luźna. Aby odpowiednio dopasować rozmiar najlepiej zmierz obwód kufy w najszerszym miejscu i dodaj jeszcze 4 cm. Obwód pętli na szyi psa zmierz tuż za uszami, tam bowiem należy zapiąć pasek.

Etap I Oswajanie

Pokaż psu obrożę uzdową, pozwól ją powąchać. Jeśli zrobi to bez wahania nagrodź go smakołykiem, a halter schowaj za plecy. Powtórz kilka razy. Jeśli to ćwiczenie nie sprawia wam trudności, możecie podejść do kolejnego etapu. Kiedy jednak złe doświadczenia powodują, że pupil ma trudności z zaakceptowaniem obroży, nagradzaj najpierw samo przebywanie w jej pobliżu, następnie podchodzenie coraz bliżej. Pamiętaj nigdy nie zmuszaj psa do ćwiczenia! Twoim głównym zadaniem jest zachęcanie go smakołykami. 

Etap II Wkładanie pyszczka

Weź kilka smakołyków i ułóż je na dłoni. W drugiej ręce trzymaj obrożę w taki sposób, by pies sięgając po smakołyki włożył pysk do środka pętli. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Jeśli pies bez oporów sięga po smakołyk spróbuj teraz wykonać to zadanie bez smakołyków. Gdy piesek włoży sam od siebie pysk do kantarka natychmiast go nagrodź! Po tak wykonanym ćwiczeniu spraw psu przyjemność. Zabierz go na spacer, pobawcie się w przeciąganie liny. Buduj miłe skojarzania z halterem, to z pewnością ułatwi wam pracę.

Etap III Przedłużanie trzymania na pysku

Jeśli pupil chętnie wkłada pysk do środka obroży uzdowej należy zacząć przedłużać ćwiczenie, aby móc w przyszłości swobodnie zapiąć pasek na szyi. Pokaż czworonogowi halter, poczekaj aż włoży do niego pysk. Podaj smakołyki prawą ręką tak, aby nie wysunął kufy z pętli. Podawaj przysmaki od góry, by pies sam utrzymywał obrożę. Stopniowo zwiększaj czas pomiędzy wydawanymi smakołykami. Kiedy pupil wytrzyma 20-30 sekund czas do podjęcia kolejnego etapu. Nie zapomnij o dużej nagrodzie po skończonej pracy. Możecie pobawić się z pupilem w aportowanie (w przyszłości pies może swobodnie aportować w obroży uzdowej. Nie utrudnia ona w żaden sposób oddychania, jedzenia, picia, nie dławi psa). 

Etap IV Zapinanie

Kiedy pies włoży pysk do obroży, dotknij go paskiem za uchem i podaj smakołyk, następnie zrób to samo z drugim paskiem. Potem dotknij obydwoma paskami z tylu głowy i nagródź. Następnie złap za paski razem i chwilę przytrzymaj, nie zapinaj. Po każdej próbie podaj psu nagrodę. Jeśli pies podczas tego etapu nie jest zestresowany możesz spróbować zapiąć obrożę. Zrób to jednak najszybciej jak potrafisz i od razu zdejmij obrożę i nagródź. Powtórz kilka razy. Aby pies miał jak najwięcej pozytywnych skojarzeń z ubieraniem obroży uzdowej, po skończonej sesji wyjdź z nim na spacer, pobaw się ulubioną zabawką, wręcz mu KONGA z pysznościami.

Etap V Noszenie

Jeżeli poprzedni etap macie już opanowany i pies bez problemu daje sobie założyć halter możecie przystąpić do ćwiczenia przedłużającego jego noszenie. Zacznij od kilku sekund, a następnie przedłużaj do kilku minut. Po założeniu kantarka dawaj psu smakołyki na początku tak często, jak to możliwe, następnie stopniowo nagradzaj coraz rzadziej. Po skończonym ćwiczeniu pamiętaj o przyjemnościach dla psa, by zakładanie nowego sprzętu budziło w nim jak najmilsze skojarzenia.

Etap VI Oswajanie ze smyczą i zapinanie

Jeśli pies potrafi już chodzić kilka minut w obroży uzdowej należy rozpocząć naukę przypinania smyczy. Rozpocznij od dotykania smyczą okolicy, w której znajduje się kółeczko do zapięcia. Pamiętaj o nagrodach. Następnym krokiem jest chwytanie samego kółeczka. Złap je na chwilę, ale jeszcze nie przypinaj smyczy. Nagródź. Teraz złap karabinek prawym kciukiem trzymając na otwarciu i jednym ruchem szybko zapnij smycz, drugą ręką co jakiś czas nagradzaj psa. Utrwalaj powtarzając wielokrotnie.

Etap VII Chodzenie z obrożą uzdową na smyczy

Jeśli pies przyzwyczai się do przypiętej do kantarka smyczy, weź smakołyki w prawą rękę, a smycz w lewą. Zachęcaj psa cmokaniem i nagradzaj, kiedy podąża za tobą. Pozwól psu biegać z przypiętą smyczą po mieszkaniu. Zapinaj smycz przed jedzeniem, a odpinaj po jego zakończeniu tak, by kantarek i smycz dobrze się kojarzyły, nie stresowały pupila. Zakładaj obrożę uzdową i smycz za każdym razem przed pójściem na spacer, nawet jeśli jest to wyjście tylko do ogrodu. Po wyjściu z domu uzdę można psu zdjąć. Postępuj tak aż do momentu, gdy pies będzie się cieszył na widok haltera, który będzie oznaczał coś przyjemnego.

Jeśli przyzwyczajanie do obroży uzdowej podzielisz na wyżej wymienione etapy spacerowanie z psem stanie się dla Ciebie wielką frajdą. Nie irytuj się, że proces ten może potrwać nieco dłużej, niż sądziłeś. Każdy pies ma swoje tempo pracy, oswajania się z nowościami. Bez pośpiechu – pamiętaj, że zbyt szybkie pokonywanie kolejnych kroków może narobić więcej szkody niż pożytku. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub uwagi chętnie na nie odpowiem; czekam zatem na Twój komentarz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz