środa, 27 lutego 2013

Obroża uzdowa


Kupując psa zapewne spodziewałeś się, że spacery z nim będą przysparzać Wam wiele radości, dadzą chwilę wytchnienia, ukoją po męczącym i stresującym dniu. Niestety, często okazuje się, że staja się one nie przyjemnością lecz udręką. Nie tylko Twój pupil, ale także wiele innych psów ma problemy ze spokojnym podążaniem obok właściciela. Ciągną, szarpią, skaczą na inne psy, rowerzystów

Dzieje się tak z wielu powodów, ale każdy z nich świadczy o braku harmonii między pupilem a jego panem. Stosowanie łańcuszków uciskowych i kolczatek często prowadzi do pogłębiania i utrwalania wyżej wymienionych problemów a dodatkowo może powodować u psa agresję. Pies nie mogąc dotrzeć do celu (np. do drugiego przedstawiciela swego gatunku czy kota), szarpie bez względu na ucisk czy wołanie. Niemoc ta w połączeniu z bólem doprowadzają go do frustracji, co może skończyć się zaatakowaniem osoby trzymającej drugi koniec smyczy. 

Odpowiedź na pytanie dlaczego nie powinno się w żadnym wypadku stosować kolczatki można znajdziesz w artykule Magdy Urban z Psiej Wachty znajdującym się tutaj.

Istnieje kilka metod pomagających zapanować nad uciążliwym zachowaniem psa. Najlepiej ćwiczyć już ze szczenięciem wybierając się z nim do psiego przedszkola. Tam instruktorzy udzielą wskazówek, jak postępować, by nie doprowadzić do problemów. Jeśli jednak masz już dorosłego psa z utrwalonym nawykiem ciągnięcia najpierw poszukaj przyczyny braku porozumienia między Wami. Przydatna może okazać się pomoc behawiorysty lub szkoleniowca. Zdecydowanie łatwiej jest popracować nad zmianą zachowania pupila niż kontrolować (w przypadku dużych psów) kilkudziesięciokilogramowego kompana spacerów.

Jeśli jednak sam zdecydujesz się walczyć z problemem, pomocna może okazać się obroża uzdowa. Obroża uzdowa (halter, halti, kantar) to połączone ze sobą dwie pętle miękkiej taśmy; jedna otacza kufę psa, druga oplata jego szyję. Niewielkie jest jej podobieństwo do zwykłej obroży, wyglądem przypomina raczej ogłowie, które zakłada się koniom. Oddziaływanie na psychikę czworonoga, bez użycia siły fizycznej, pozwoli Ci w szybki i skuteczny sposób oduczyć go niepożądanych zachowań. Aby jednak nauka ta miała sens, nie była ani dla Ciebie, ani dla psiaka niemiłym przeżyciem, należy podzielić ją na kilka etapów.

Wiadomo, że pies nie od pierwszego wejrzenia będzie pałał miłością do kantarka. Tak samo, jak do każdej nowości, należy go do niego przyzwyczaić. Czy każdy pupil od początku pokochał smycz lub kaganiec? Nie, do tego potrzeba czasu i umiejętnego oswajania psa z narzędziem. Z biegiem czasu Twój przyjaciel przyzwyczai się do obroży uzdowej, a jeśli ta kojarzyła mu się będzie ze spacerem lub innymi przyjemnościami to z pewnością ją polubi. O tym jak dopasować odpowiedni rozmiar obroży oraz jak przyzwyczaić do niej psa dowiesz się już w kolejnym artykule.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz