czwartek, 21 lutego 2013

7 ZASAD SKUTECZNEGO SZKOLENIA



Jeśli nie czytałeś jeszcze artykułu 3 proste kroki, aby szkolenie psa było skuteczne, to zrób to teraz. Przedstawia on podstawowe fundamenty, o których musisz wiedzieć, zanim zaczniesz szkolić swojego psa.

Dzisiaj dowiesz się, jak uczyć psa w trakcie treningu i jakie są zasady, aby efekty były szybko widoczne. Aby ujednolicić nomenklaturę, wyjaśnię Ci, jak przyjęło się nazywać pewne pojęcia. „Szkolenie” to pojęcie bardzo ogólne, np. jeśli chcesz nauczyć psa posłuszeństwa, to rozpoczynasz szkolenie posłuszeństwa i pracujesz z psem w tzw. treningach. „Trening” – to fragment szkolenia, który powtarzasz np. raz, dwa razy w ciągu dnia. Trening może trwać ok. 15-30 min, a kiedy idziesz z psem do „szkoły” to optymalnie trwa 60 minut. W trakcie każdego treningu uczysz psa w tzw. „sesjach treningowych”, czyli krótkich odcinkach, w których pracujesz nad jednym zachowaniem.

A oto złote zasady skutecznego szkolenia:


  • Krótko – ze szczeniakiem lub psem, który szybko się rozprasza rób najwyżej 2-3 powtórki danego ćwiczenia w sesji, z psem bardziej doświadczonym, który potrafi skupić się dłużej możesz robić 4-5 powtórek. Przerwy między sesjami rób podobnej długości co sesje.
  • Imię - Rozpocznij szkolenie imieniem psa. Jeśli jeszcze tego nie trenowałeś, zajrzyj do artykułu Jak nauczyć psa skupienia uwagi. Gdy Twój pies zrozumie, że jego imię oznacza „skup się”, będziesz mógł w łatwy sposób rozpocząć każdą sesję.
  • Jedno kryterium na raz – nie wymagaj od psa zbyt dużo w trakcie jednej sesji, jeśli pracujesz nad tym, aby siadał szybko, nie ucz go w tej samej sesji siadania równo, czy siad-zostań. Im prostsze będzie Twoje kryterium, tym szybciej pies je zrozumie i efekty nauki będą szybciej widoczne.
  • Zakończ trening sygnałem kończącym sesję – np. kom. „brawo”/”super” i pobaw się chwilę ze swoim psem, np. w przeciąganie sznura, aportowanie, itp.
  • Utrwalanie – zgodnie z zasadą „praktyka czyni mistrza”, utrwalaj ćwiczenie tyle razy ile to konieczne, aby pies opanował je w 100%.
  • Posiłek – dawaj psu po zakończonej sesji, nigdy przed, w przeciwnym wypadku nie będzie miał motywacji pokarmowej.
  • Każdy pies pracuje w swoim tempie – nie przechodź do następnego etapu ćwiczenia, dopóki nie opanował poprzedniego.

Jeśli masz inne swoje zasady treningu z psem, podziel się nimi w komentarzach, a jeżeli uważasz, że post był ciekawy udostępnij go na Facebook’u, Twitterze lub innej wispołeczności w której jesteś bywalcem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz