poniedziałek, 18 lutego 2013

Jakiego psa wybrać? Cz. 2


Jak wybrać psa dla siebie?

 To druga część artykułu „Jakiego psa wybrać”. Pierwszą znajdziesz klikając następujący link JAKIEGO PSA WYBRAĆ? Cz.1. 
 
Pytania tu przedstawione mają pomóc Ci w wyborze psa dla siebie. Jeśli jeszcze nie czytałeś pierwszej części, zrób to teraz, a następnie wróć do dalszej lektury. Kolejne pytania brzmią:

3. Co będę robić z moim psem?

Jeśli odrobiłeś zadanie z pierwszej części, możesz zastanowić się teraz, co będziesz robić ze swoim pupilem. Znowu weź kartkę i wypisz wszystkie czynności, które przychodzą Ci do głowy. To ćwiczenie jest równie ważne jak poprzednie. Dzięki niemu uświadomisz sobie jakiego psa potrzebujesz. Aby nieco Ci ułatwić podaję kilka przykładów:
  • Oglądanie TV
  • Spanie
  • Bieganie
  • Chodzenie po górach
  • Uprawianie agility (lub innego sportu kynologicznego)
  • Jeżdżenie na wystawy
  • Zabawa w aportowanie
  • Ćwiczenie posłuszeństwa
  • Polowanie
  • Ratowanie ludzi (ratownictwo górskie, lub wodne)
  • Pływanie
  • Chodzenie razem wszędzie, nawet do pracy
  • Pomoc w odnajdywaniu zaginionych ludzi/zwierząt
  • Itp.
Jeśli już wypisałeś wszystkie czynności, które przychodzą Ci do głowy pora na punkt najważniejszy: 

 4. Jaki to ma być pies?

Wydawało się, że to proste. Okazuje się, że jednak tak nie jest. Teraz musisz zadać sobie jeszcze więcej  pytań. Trochę to przypomina wypełnianie informacji na profilu randkowym, ale w zasadzie niewiele się od tego różni, bo w końcu wybierasz sobie towarzysza na najbliższych kilkanaście lat życia :).
  •         Wielkość  – Przy wyborze wielkości psa weź pod uwagę, czy w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze. Jeśli tak, musisz wiedzieć, że duże psy często nie mają świadomości swojej siły i potrafią niechcący przewrócić kogoś wpadając na niego. Jeśli ktoś starszy lub dziecko kilkunastoletnie miałoby zabierać psa na spacery, im będzie on większy, tym trudniej będzie go utrzymać. Duże psy (amstaff, husky) potrafią  ciągnąć naprawdę bardzo mocno, jeśli nie zostaną w porę nauczone luźnego chodzenia na smyczy. Przyjęło się dzielić rasy psów na według wagi, podobne oznaczenia znajdują się na opakowaniach karm dla psów:
o   Miniaturowe (ang. toy) – czyli tzw. wersja „do torebki” – to pieski najmniejsze, ważące nie więcej niż 5 kg (Chihuahua, York, pudel toy, szpic miniaturowy, maltańczyk)
o   Małe (small) – większe niż miniaturki, ale nadal małe – do 10 kg (shih tzu, hawańczyk, boston terier, mops, Jack Russel terier)
o   Średnie (medium) – nie za duże, ani za małe, ich waga sięga do 20 kg (sznaucer średni, terier tybetański, Beagle, buldog francuski, stafik)
o   Duże (large) – to są już psy silne, potrafiące z łatwością przewrócić człowieka – ważą do 40 kg (labrador, ogar polski, owczarek niemiecki, malamut, doberman)
o   Olbrzymie – większe niż duże, o wadze powyżej 40 kg (przykłady: nowofundland, berneńczyk, dog niemiecki, rottweiler, owczarek podhalański)
  •           Rodzaj włosa – krótki, długi, szorstki, itd.
o   Psy krótkowłose – nie wymagają wiele pielęgnacji, jednak gubią sierść, która wbija się w dywany, czy tapicerkę i jest trudna do uprzątnięcia (gończy polski, bokser).
o   Psy o dłuższej sierści – gubią jej jeszcze więcej, wymagają więcej pielęgnacji, ale ich sierść jest łatwiejsza do sprzątania (golden, cocker spaniel).
o   Psy szorstkowłose – nie linieją, jednak wymagają regularnego trymowania, jeśli nie masz w tym wprawy, czekają Cię częste wizyty u groomera (sznaucery, szorstkowłose teriery).
o   Psy o długim włosie – również nie linieją i podobnie jak szorstkowłose najmniej alergizują, jednak wymagają zdecydowanie więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż inne: kąpania co 1-2 tygodnie i codziennego szczotkowania (pudel, polski owczarek nizinny).
  •        Hałaśliwość – warto rozważyć, czy rasa, którą chcesz wybrać ma tendencje do stróżowania, czy może jest po prostu szczekliwa. Jeśli masz wrażliwych sąsiadów, to pies stróżujący, czy mały szczekacz może przysporzyć Ci wiele problemów. 
  •         Aktywność – to jedna z cech, która zwykle jest źródłem problemów wychowawczych i behawioralnych, a dokładniej niewłaściwe dopasowanie aktywności psa do opiekuna. Ludzie często wybierają psa pod kątem wyglądu, a tej cechy w ogóle nie biorą pod uwagę. Rasy takie jak seter, labrador, czy beagle to psy myśliwskie i potrzebują dużo aktywności fizycznej i umysłowej. Z kolei psy pracujące takie jak border collie lub owczarek niemiecki potrzebują tego ruchu znacznie więcej. Nie wystarczy nigdy bieganie po ogrodzie, nawet jeśli jest ogromny. Mało tego, potrzebują także pracować z człowiekiem. Z takimi psami powinieneś spędzać kilka godzin dziennie na spacerach i treningach. Jeśli nie jesteś gotów na takie poświęcenie wybierz psa mniej aktywnego lub któregoś z grupy „do towarzystwa".
O rasach i wyborach będę jeszcze trochę pisać, a  tymczasem zachęcam do zrobienia testu na stronie http://animal.discovery.com/breed-selector/dog-breeds.html . Dowiesz się z niego jakie rasy odpowiadają Twoim oczekiwaniom (nie do końca zgadzam się z pewnymi cechami ras, które są tam przedstawione, chodzi mi głównie o psy dla rodzin, ale to już materiał na inny artykuł). Polecam tę zabawę dla całej rodziny. Niech każdy z Was samodzielnie wypełni test, a potem porównajcie wyniki. Może się okazać, że macie różne oczekiwania wobec przyszłego psa. Może uda Wam się zbliżyć do dokonania właściwego wyboru, ale przede wszystkim będziecie się przy tym świetnie bawić.
Pamiętaj, że problemy wychowawcze, czy behawioralne nigdy nie są winą czworonoga. Najczęściej odpowiedzialny jest za nie człowiek, który niewłaściwie wziął się za wychowanie psa, lub wybrał rasę, która nie pasuje do jego stylu życia, wskutek czego pies jest sfrustrowany. Brakuje mu wystarczającej ilości ruchu lub bodźców i sam zapewnia sobie rozrywkę, niekoniecznie taką jak byśmy chcieli, np. demoluje mieszkanie, aranżuje ogród po swojemu lub zjada nasze ulubione kapcie. To tylko bardzo łagodne opcje, mogą także pojawić się problemy behawioralne, np. hiperaktywność, reaktywność, a nawet agresja.
Podziel się w z nami w komentarzach, jaką masz rasę psa i czym się kierowałeś w wyborze, czy wyłącznie wyglądem, czy brałeś również pod uwagę inne aspekty. Planuję wkrótce opisać bardziej szczegółowo kilka ras, wybiorę w pierwszej kolejności te, o których wspomnicie w komentarzach w tej lub poprzedniej części. Możesz również napisać o problemach wychowawczych, jakie masz ze swoim pupilem. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie komentarze lub napisać obszerniejszy artykuł na tematy które Cię interesują.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz